Kategori İnsanın Mahiyeti Kategori Yaratılış Sırları Kategori Muhtelif Kategori

Ek Soru Soru

Ruh İnsanın Neresindedir

Ruh insanın neresindedir. Ruh kalp de mi? Günümüz Tıp dünyasında açık kalp ameliyatı yapılmakta, doktorların geçici olarak kalbi yerinden söküp kalp üzerinde belirli bir çalışma yaptıktan sonda yerine taktıklarını biliyoruz. Buna bağlı olarak ikinci sorum bu şekilde, bir ameliyata maruz kalan bir insanın yani narkoz yiyen yarı ölü diyelim O zaman ruh nerede oluyor?

Cevap Cevap

Ruh bölünmez tek parçadır. Ruhun cesed içinde nokta atışı yerini belirlemek imkan dışıdır. Çünkü ruh cesedin heryerine yayılmıştır. Cesedin şu organında bu organın da demek ruhun yapısına aykırı olur. Ruh, bedenin her tarafındadır, hem de hiçbir yerinde değildir.  Bu noktadan Cenabı Hakk'ın ehadiyetine güzel bir misaldir. İnsanın bir uzvu kesilse veya çalışmasa ruha zarar vermez. Ruh için beden bir cihetle elbise ve ev gibidir. Benden ve cesetteki organlar vasıtasıyla görür, işitir, tat alır ve hakeza bir çok işi yapar. Göz kör olunca ruhun görme özelliği gitmez. Yani ruh kör olmaz. Ama bedendeki göz penceresi kapandığı için göremez. Komada olan veya narkozda olan kişilerin ruhu da bedenlerindedir. 

Ayrıca "Hem sana ruhdan soruyorlar. De ki: 'Ruh Rabbimin emrindendir; size ise ilimden ancak pek az bir şey verilmiştir" (isra -85) ayetinden de anlaşıldığı üzere insanda ruh hakkında cok az bir bilgi vardır 

Ruh cesedden bir kere çıktı mı ölüm hadisesi vuku bulur. Onun için hayati faliyetler devam ettiği sürece o insan bir ruh taşıyordur denir. Çünkü ölüm denen şey ruhun cesedden çıkması ile gerçekleşen hadisedir.

 

Ruhla alakalı Merak ettiğiniz ayrıntıları şu linklerden okuyabilirsiniz

http://www.risaleonline.com/soru-cevap/ruh-nedir

http://www.risaleonline.com/soru-cevap/kalp-ruhun-parcasi-mi

 

EtiketlerEtiketler: ruh , insan , ölüm

Alakalı SorularAlâkalı Sorular:

Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder
 
Yorumlar

Yorummuhammed numan demiş ki:

duman odunun neresindeyse ruh da bedenin orasındadır. yani tüm bedeni ihata etmiştir.