Kategori Allah Kategori Şeytanlar ve Cinler Kategori Risale-i Nur Mütalaası Kategori Yaratılış Sırları Kategori Dünyadaki İmtihan Kategori

Ek Soru Soru

Bazı Hikmetler Şeytanın Vücuduna mı Bağlıdır

Bediüzzaman hazretleri, şeytanın insanlara musallat olmasıyla insanların imtihan dünyasına atıldığını ve Cenab-ı Hakka en geniş bir ayna olduğunu ifade ediyor. Peki şeytan asi olmasaydı ne olurdu. Bu kadar hikmetler yaratılmaz ve Cenab-ı Hak tam manasıyla keşfolunmaz  mı idi. Dolayısıyla bu kadar hikmetlerin var olması şeytanın isyan etmesine mi bağlı?

Cevap Cevap

Üstadımız olan durumun hikmetini anlatıyor. Olmayan şeyin veya farz-ı muhal olan şeyin sonucu ne olurdu bunu bilemiyoruz. Her şey Allah'ın iradesine bağlıdır. Allah'ın iradesini ve buna bağlı hikmetleri bizlere bildirmezse bilemeyiz. Dolayısıyla şeytan olmasa idi veya isyan etmese idi ne olurdu bunu bilemiyoruz. Fakat eğer Allah, kendisinin keşfedilmesini ve tanınmasını ve bunun için bir imtihan istedi ise, o zaman ona münasip bir şey yapardı. Fakat biz bunu bilemeyiz. Belki de o zaman nefis imtihan için yeterli olurdu. En iyisini Allah bilir.

Ayrıca bakınız.

http://www.risaleonline.com/soru-cevap/seytanin-yaratilisindaki-imtihan-sirri

http://www.risaleonline.com/soru-cevap/seytanin-yaratilis-sirri

http://www.risaleonline.com/soru-cevap/seytanin-ve-serlerin-yaratilma-sebebi

 

EtiketlerEtiketler: şeytan , Adem , imtihan , hikmet , dünya , İstidat

Alakalı SorularAlâkalı Sorular:

Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder
 
Yorumlar

Yorumاحمد سعيد ياشار كورت demiş ki:

İmtihan için en mükemmeli bu imiş ki Cenab-ı Hakk bunu böyle takdir etmiş. Ayrıca sadece insanlar imtihan olmuyor. Şeytan da bu imtihanın içinde. Ve karakterine ve mizacına göre hareket edrek meleklere hocalık makamında olduğu halde kibir ve itaatsizlik ile bozuk mizacını sergileyerek imtihanı kaybediyor. Gerçek yüzü ortaya çıkıyor. Elmas değil kömür olduğuna hem kendisi şehadet ediyor hem de herkes şehadet ediyor. Herkes mizacına göre hareket eder. Ve herkes layıkını bulur. Cenab-ı Hakk her şeyin en mükemmelini ve en hikmetlisini takdir eder. Netice şeytan insan imtihan oluyor. Eğer elmas ise şeytan ve nefsiyle mücadele ederek ve Cenab-ı Hakka itaat ederek Miraca kadar çıkıyor. Her insanın bir miracı vardır. Herkes çıkabildiği kadar çıkar.