Kategori Risale-i Nur Kategori Risale-i Nur Yazısı ve Kur’an Harfleri Kategori Üstad Bediüzzaman Kategori Husrev Efendi Kategori

Ek Soru Soru

Risalelerdeki Çizgiler

Hatt-ı Kuran ile yazılmış risalelerdeki çizgilerin çizilmesini Bediüzzaman hazretlerinin kendisi mi emretmiş?

Cevap Cevap

Risalelerdeki çizgi çizme işi Bediüzzaman Hazretleri tarafından başlatılmış bir uygulamadır. Kendi el yazısıyla yazdığı Küçük Sözler'e çizgiler çekmiştir. Ayrıca bunu gösteren Üstad Bediüzzaman'ın şu ifadeleridir:

"İşittim ki, Onuncu Söz'den sen kendi nüshanı pederinize göndermişsiniz. Ben ona mukabil bir nüshayı kardeşime (Hulusi Bey'e) hediye ediyorum. O nüshada, fehmi teshil eder (anlamayı kolaylaştıran) çok yerlerinde çizgi çekilmiş. Onu Şeyh Mustafa, Hakkı Efendi, Hüseyin Efendi'ye veriniz ve daha sair bildiğinize gösteriniz. Tâ onlar nüshalarını onun gibi yapsınlar (çizsinler)."

 

EtiketlerEtiketler: risale-i nur , osmanlıca , hatt-ı Kur'an , çizgiler

Alakalı SorularAlâkalı Sorular:

Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder
 
Yorumlar

Yorumelif yatgın demiş ki:

"........ve dininizi dünyanın çok fevkinde tutmanıza işaret veren dünya sureti üstündeki çizgilerinizi......." yazıdaki çizgilerin sair özelliklerini duymuştum. ama bu kısmı ilk kez okuyorum.. ve bu kimse tarafından bilinmiyor diye mesaj yoluyla herkese bildirdim.. fakat kimse bu noktanın ehemmiyetini algılamamış ki, geri dönüş yapmadı.... Bu bilgi gerçekten önemliydi, Allah razı olsun..