Kategori Risale-i Nur Hizmeti Kategori

Ek Soru Soru

Risale-i Nur'un İntişarına Hizmet

Üstad Bediüzzaman diyor ki, “Risale-i Nur'a intisab eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak veya yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran Risale-i Nur Talebesi ünvanını alır" Burada intişar etmekten ne anlayacağız?

Cevap Cevap

İntişarına yardım etmekten Risale-i Nur'ların ve ondaki hakikatlerin insanlara ulaşması için çalışmayı anlamalıyız. Bu, risaleleri yazarak olur, basarak olur, risaleden ders yaparak olur. Aile efradımıza, arkadaşlarımıza, beraber yolculuk yaptığımız insanlara o hakikatleri anlatmakla olur. Hatta internetle neşrederek dahi olur inşaallah.

Ayrıca müsait durumda olan insanlara, "bu anlattığım hakikatler Risale-i Nur isimli bir eserde anlatılıyor. Sizin de okumanızı, Risale-i Nur derslerine katılmanızı tavsiye ederim" demek dahi Risale-i Nur'un intişarına, yani yayılmasına hizmet etmek demektir.

Bunlardan başka yapılan hizmetleri maddi olarak desteklemek, hizmetin yapılabilmesi için gereken dünyevi bazı işlerde yardımcı olmak dahi netice itibariyle Risale-i Nur'un intişarına yardım etmek sınıfına girer.

Kısacası Risale-i Nur'a hizmet manasını taşıyan her türlü meşru faaliyet onun intişarına yardım etmektir.

 
Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder