Kategori İnsanın Mahiyeti Kategori Hadis Kategori İbadet Kategori Oruç Kategori Dünyadaki İmtihan Kategori Dünya Hayatı Kategori

Ek Soru Soru

Ramazanda Şeytanın Bağlanması ve Süfliyat

Ramazan ayında şeytanlar zincire vurulur, bunu nasıl anlayacağız. Şeytanlar zincire vuruluyorsa, ramazandan önce sufli hayatı olan bir insan niye ramazanda da sufli yaşamaktadır?

Cevap Cevap

Ramazan ayında herkes kendisinde ve etrafında bir maneviyat hissetmektedir. Hem yapılan araştırmalar ve istatistikler memleketimizde ramazan ayında suçlarda azalma olduğunu göstermektedir. 

Bütün şeytanlar bağlanıyor mu bunu bilemiyoruz. Bununla birlikte bunun tesiri oruç tutanlar için geçerlidir. Oruç tutmayan kişi eğer mazereti yoksa zaten nefsine uymuş demektir.

İnsanların bir kısmının süfliyata devam etmesinin sebebi, alışmışlıktır. Alıştığı için tiryaki olmuş bırakamıyor. Bu şekilde devam ettiği için iyiye olan kabiliyeti azalmış, kötülüğe olan kabiliyeti ise artmıştır. Şeytan olmasa da insan alıştığı şeyleri ister ve devam ettirir. 

Hem şeytan olmasa bile insandaki nefs-i emmare daima kötülüğü istemektedir.

 

EtiketlerEtiketler: Ramazan , maneviyat , süfliyat , şeytan

Alakalı SorularAlâkalı Sorular:

Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder
 
Yorumlar

YorumNeslihan Özgün demiş ki:

Bağlı bir köpeğe yaklaşırsak o zaman insanı ısırabileceği gibi şeytana da yaklaşıldığı zaman aynı şey meydana gelebilir.