Kategori İman Kategori Ahlak Kategori Güzel Huylar ve Güzel Ahlak Kategori Kötü Huylar ve Kötü Ahlak Kategori Takva ve Amel-i Salih Kategori Dünyadaki İmtihan Kategori Dünya Hayatı Kategori

Ek Soru Soru

Kadın Fitnesi

Gözümüzü ve gönlümüzü tamamen eşimize vermenin yolu nedir? Sokağa çıktığımızda bu kadın fitnesinden kendimizi nasıl koruyacağız? Onlara baktığımızda aklımıza zinanın şehvetin gelmemesi için ne yapmalıyız?

Cevap Cevap

Bunun yolu takva ve salih ameldir. Bunun için de imanın kuvvetli olması lazımdır. Tahkiki imana ulaşmak için size Risale-i Nuru mütalaa etmenizi tavsiye ederiz. Fakat gazete gibi okumak değil, ciddi anlamaya çalışmak lazımdır. Allah'ın her yerde hazır ve nazır olduğunu bizim de Allah'ın huzurunda olduğumuzu bilmemiz ve her an hatırda tutmamız gereklidir. Ahirete imanın kuvvetli olması devamlı cennet ve cehennemi hatırlaması kişiyi günahlardan alıkoyar. Yani kalbimize bir iman polisi koymamız lazımdır.

Bir de karşıdan gelen kadını gördüğümüzde hemen gözümüzü çevirip bir daha bakmamak lazımdır. Bunu da Allah için yaparsak bundan dolayı manevi bir zevk alırız. Günahı Allah için terk etmenin zevkidir bu.

Bir de bu tarz fitnelerden Allah'a sığınarak dua etmek lazımdır.

Bir de marifetullah'ı elde etmeye gayret göstememiz lazımdır.

Bu noktada Bediüzzaman hazretleri şöyle demiştir:

"İ'lem Eyyühel-Aziz! Dünyanın lezzetleri, zevkleri ve zînetleri, Hâlıkımızı, Mâlikimizi ve Mevlâmızı bilmediğimiz takdirde cennet olsa bile cehennemdir. Evet öyle gördüm ve öyle de zevkettim. Bilhâssa şefkatin ateşini söndürecek, marifetullahtan başka bir şey var mıdır? Evet marifetullah olduktan sonra, dünya lezzetlerine iştiha olmadığı gibi Cennet'e bile iştiyak geri kalır." (Mesnevi-i Nuriye) 

 

EtiketlerEtiketler: kadın , fitne , NİSA , haram , günah , takva

Alakalı SorularAlâkalı Sorular:

Yorum Yap
Yorum Gönder
Gönder
 
Yorumlar

YorumEmin Doğan demiş ki:

Değerli ağabey üstad Envar Mesnevi-i Nuriye 104'de Bilhassa ŞEFKATİN ateşini södürecek diyor. Şehvetin demiyor. Lütfen yazım yanlışınızı düzeltiniz.